Dni Wzajemnego Szacunku 2016: Przegląd filmów w Synagodze 7-14.11.2016

2013-11-07 - 2013-11-13
Miasto: Wrocław
Miejsce: Synagoga Pod Białym Bocianem , ul. Włodkowica 5 , Wrocław

Kategoria: Filmy
Impreza dodana przez: fbk
Dyskusja: 0 komentarzy

Tagi: film, jewish, cinema, diversity... zobacz wszystkie
ok / spam?
0
głosów
W ramach Dni Wzajemnego Szacunku 2016 zapraszamy na przegląd filmów do synagogi Pod Białym Bocianem (ul. Włodkowica 5a, Wrocław)

Karnety na 5 pokazów filmowych w synagodze w cenie 20zł rezerwować można mailowo: bilety@fbk.org.pl lub telefonicznie: 71 782 81 23.
Program:

7.11, poniedziałek
18:00 „Bente i Olek” reż. Andrzej Titkow [+ spotkanie z reżyserem i bohaterami filmu]
19:00 „Fritz Bauer – śmierć na raty” reż. Ilona Ziok [+ spotkanie z reżyserką]

8.11, wtorek
18:00 „Przy Planty 7/9″ reż. Michał Jaskulski, Lawrence Loewinger

9.11, środa
19:30 „Wieczorem patrzą na księżyc” reż. Joanna Helander, Bo Persson [+ spotkanie z twórcami] Przed filmem zapraszamy o 18:00 na Marsz Wzajemnego Szacunku 2016

Wydarzenia dodatkowe, organizowane wraz z Rumuńskim Instytutem Kultury w Warszawie:

13.11, niedziela
19:30 „Le beau danger” reż. René Frölke

14.11, poniedziałek
18:00 Spektakl "Dziś wieczorem: Lola Blau" Teatru Żydowskiego w Bukareszcie. W roli głównej Maia Morgenstern znana z roli Marii z Nazaretu w filmie Mela Gibsona "Pasja"

Bilety:

Bilet na poszczególny dzień: 10zł [z wyjątkiem dni 13-14.11– na film „Le beau danger” oraz spektakl "Dziś wieczorem: Lola Blau" wstęp wolny, prosimy o rezerwację miejsc]

Dla osób, które zakupią karnet (20zł) obowiązuje specjalna cena biletów na koncert "Bente Kahan śpiewa poezję Tadeusza Różewicza" – 30zł.

Rezerwacje: bilety@fbk.org.pl / tel. 71 782 81 23 | Bilety będą dostępne także godzinę przed każdym pokazem w synagodze.

Opisy wydarzeń:

07.11 PONIEDZIAŁEK

godz. 18:00 (synagoga Pod Białym Bocianem)
„Bente i Olek” (31 min), reż. Andrzej Titkow – dokument o życiu Bente Kahan i Aleksandra Gleichgewichta. Ona urodziła się w żydowskiej rodzinie w Oslo. On wyemigrował do Norwegii po ogłoszeniu stanu wojennego. Tam się poznali, ale w 2000 r. zdecydowali się zamieszkać w Polsce. We Wrocławiu działają na rzecz odbudowania żydowskiej społeczności. Po filmie dyskusja z reżyserem i bohaterami filmu.

godz. 19:00 (synagoga Pod Białym Bocianem)
„Fritz Bauer – śmierć na raty” (97 min), reż. Ilona Ziok – historia niemieckiego Żyda, który wojnę przetrwał w Danii i Szwecji. Po powrocie do Niemiec w 1949 r. pracował jako prokurator i sędzia, doprowadzając m.in. do rehabilitacji uczestników zamachu na Hitlera i skazania zbrodniarzy wojennych. Współpracując z izraelskimi służbami wywiadowczymi przyczynił się również do schwytania Adolfa Eichmana. Po filmie dyskusja z reżyserką. Prowadzenie: prof. dr hab. Krzysztof Ruchniewicz (dyrektor Centrum im. Willy’ego Brandta UWr)

08.11 WTOREK

godz. 18:00 (synagoga Pod Białym Bocianem)
„Przy Planty 7/9” (90 min), reż. Michał Jaskulski, Lawrence Loewinger – ulica Planty w Kielcach to miejsce, gdzie 4 lipca 1946 r. doszło do pogromu na ocalałych z Zagłady Żydach. W filmie pokazana jest nie tylko rekonstrukcja wydarzeń i komentarz historyczny, ale przede wszystkim próby przywrócenia pamięci o pogromie wśród mieszkańców Kielc. Głównym bohaterem jest Bogdan Białek, walczący o upamiętnienie ofiar i pojednanie pomiędzy Polakami i Żydami.

09.11 ŚRODA

18:00 Marsz Wzajemnego Szacunku 2016

godz. 19:30 (synagoga Pod Białym Bocianem)
„Wieczorem patrzą na księżyc” (90 min), reż. Joanna Helander, Bo Persson – w filmie twórcy badają związki współczesnego terroryzmu z nazizmem i faszyzmem. Reżyserzy rozmawiają z ofiarami ataków terrorystycznych z Algierii, Izraela, Kolumbii, Hiszpanii, Stanów Zjednoczonych i Irlandii Północnej oraz ekspertami w dziedzinie terroryzmu. Po filmie dyskusja z udziałem twórców.

13.11 NIEDZIELA

godzina 19:30 (synagoga Pod Białym Bocianem)
„Le beau danger” (110 min), reż. René Frölke. Filmowy portret wybitnego rumuńskiego pisarza Normana Manei, autora opowiadań, esejów zajmujących się tematyką holocaustu, codziennym życiem w kraju komunistycznym i banicją, przetłumaczonych na ponad 20 języków. W Polsce ukazały się cztery jego książki: Październik, godzina ósma (Pogranicze 2000), O klownach. Dyktator i artysta (Pogranicze 2001), Powrót chuligana (Pogranicze 2010), Kryjówka (Czytelnik 2012). Urodzony w Rumunii w Burdujeni-Suceava, Manea jako dziecko był deportowany w 1941r. do obozu koncentracyjnego w Transnistrii na Ukrainie, wraz z jego rodziną i całą okoliczną społecznością żydowską. Powrócił w 1945r. do Rumunii. W 1986 roku został uchodźcą politycznym, uciekając na Zachód od reżimu Ceaușescu. Film stanowi próbę odpowiedzi na pytanie, w jakim stopniu doświadczenia emigracji i alienacji ukształtowały jego twórczość. Wydarzenie organizowane wspólnie z Rumuńskim Instytutem Kultury. Wstęp wolny.

14.11 PONIEDZIAŁEK

godzina 18:00 (synagoga Pod Białym Bocianem) Spektakl „Dziś wieczorem: Lola Blau” Teatru Żydowskiego w Bukareszcie, według tekstu Georga Kreislera, austriackiego mistrza kabaretu. W roli głównej: Maia Morgenstern. Nostalgiczna, lecz okraszona czarnym humorem, opowieść o miłości do sceny i o trudnych życiowych wyborach wielu żydowskich artystów XX wieku.
Historia opowiedziana za pomocą słów i znakomitych piosenek kabaretowych. Monodram w reżyserii Alexandru Dabija w języku jidysz z polskimi napisami. Wydarzenie organizowane wspólnie z Rumuńskim Instytutem Kultury w Warszawie. Wstęp wolny. Rezerwacja miejsc: bilety@fbk.org.pl / tel. 71 782 81 23

Dni Wzajemnego Szacunku współfinansowane ze środków Gminy Wrocław (www.wroclaw.pl)

Komentarze

  • Jeszcze nie ma komentarzy.

Aby dodać komentarz, zaloguj się.
Jeżeli nie masz jeszcze swojego konta, utwórz je w kilka sekund.

Zagłosowali na tą imprezę

Nikt nie głosował jeszcze na tą imprezę.

Uczestniczą

  •     Nikt nie uczestniczy.

Facebook

Imprezuj.org on Facebook

Konkursy - darmowe bilety

  • Brak konkursów.

Podobne imprezy

  • Brak podobnych.